Proč jsou WPC profily (dřevoplastová terasová prkna) lepší řešení než dřevo?

WPC profily patří mezi nejnovější trendy podlahových krytin. Jedná se o naprosto perfektní řešení pro vaše terasy, venkovní cestičky a plochy kolem bazénů. Proč jsou WPC profily tak populární? Čím se liší od klasických dřevěných terasových prken? A proč byste nad jejich pořízením měli uvažovat i vy? Na tyto i další otázky vám odpovíme níže.

WPC terasy (tzv. wood-plastic-composite), WPC profily, nebo česky řečeno dřevoplastová terasová prkna jsou naprosto unikátní materiály složené ze dřeva, plastových polymerů a dalších přísad jako jsou maziva, anorganická plniva, barviva, UV stabilizátory, biocidy a retardéry hoření. Tyto látky jim propůjčují naprosto unikátní vlastnosti, které usnadňují používání a šetří náklady.

Náklady na pořízení dřevěných terasových prken a WPC profilů

Smrková nebo borovicová prkna se dají pořídit asi za 1000 Kč/m2. Tento druh prken ale není moc kvalitní, takže i pokud se o terasu budete pečlivě starat, za pár let budete nuceni prkna kvůli hnilobě a dalším problémům nahrazovat.

Podstatně kvalitnější jsou prkna z barmského týku, nebo z merbau týku, v tomto případě však musíte počítat s pořizovací cenou 1700 Kč/m2 a víc. Jenže ani tento druh dřeva vám nezaručí, že terasová prkna nebudete muset za pár let vyměnit. Naopak, kdo má zkušenost s dřevěnými terasami jakéhokoliv druhu, jistě vám dosvědčí, že dřevo se během pár let dostane do fáze, kdy ho budete muset vyměnit.

Pořizovací cena WPC teras se rovná pořizovací ceně teras z nejkvalitnějšího dřeva (něco přes 2000 Kč/m2), jenže celkové náklady na WPC podlahu se v horizontu několika let vyrovnají. A nakonec ještě ušetříte.

Pokud byste se chtěli kvalitou dřevěné podlahy vyrovnat kvalitě WPC profilů, měli byste však počítat s těmi nejkvalitnějšími dřevinami, jejichž pořizovací cena je až 3× vyšší jak cena kvalitnějších dřevoplastů.

Čištění a údržba dřevěných terasových prken a WPC profilů

Dřevěná prkna musíte minimálně dvakrát ročně olejovat či lakovat, aby se na nich předčasně nepodepsaly povětrnostní vlivy a prkna rychle neshnily či nebyly napadeny škůdci a houbami. V ideálním případě se prkna olejují 3× nebo dokonce 4× ročně, jenže ani tato péče jejich životnost zpravidla moc neprodlouží.

Na druhou stranu WPC terasy mají obrovskou životnost. O tom svědčí mimo jiné i fakt, že výrobci na tato terasová prkna dávají záruku 25 let.

O WPC terasová prkna se nemusíte vůbec starat. Jsou přirozeně odolná proti všem povětrnostním vlivům, takže na slunci nezešednou, a ve vlhku nezačnou hnít. Nemusíte se bát ani o různé škůdce, plísně či houby, které tyto terasové podlahy bezpečně obcházejí po celou dobu životnosti. Jediným problémem životnosti těchto terasových podlah je praskání dutých prken, ale to je problém hlavně méně kvalitních WPC profilů.

Údržba a čištění dřevěných terasových prken a WPC profilů

Ani údržba WPC profilů není žádná věda. K dokonalé čistotě vám obvykle stačí voda, případně smeták, kartáč, nebo hadr. Jestliže máte možnost, můžete WPC prkna umýt také tlakovou myčkou (wapkou) nebo hadicí. WPC podlahy mají odtokové kanálky, takže i při použití přemíry vody jsou brzy suché.

K čištění dřevěných prken se používá voda a speciální saponáty, které v případě silného znečištění musíte podpořit i rejžáky nebo čisticími bruskami. To opět není nic levného a ani časově nenáročného, zvlášť když si uvědomíte, že po každém hloubkovém čištění by mělo následovat i opětovné naolejování podlahy. Představu o náročnosti údržby dřevěné podlahy můžete získat z tohoto článku.

Stavební práce předcházející instalaci dřevené terasy a terasy z WPC profilů

Pokud na terase chcete mít dřevěná prkna, měli byste s tím počítat už při její výstavbě. Dřevěná prkna by měla v ideálním případě velmi dobře dýchat, což je důležité hlavně pro usazení prken. Dřevěná prkna by neměla sedět přímo na zemi, ani na podkladu jako je štěrk, ale měla by být uchycena alespoň několik cm nad podkladovým materiálem. Jedině tak lze zajistit dostatečné odvětrávání a oddálit tak hnití dřeva a další problémy.

Náklady na výstavbu terasy se potom pohybují okolo 4000 korun za metr čtvereční. Přitom platí, že samotný materiál vás vyjde asi jen na 1/3 celkové ceny. Na materiálu sice lze pár korun ušetřit (v některých případech dokonce i okolo tisícikoruny), ale v některých případech se přitom vystavujete riziku, že tyto peníze pak do podlahy investujete zpětně, například za údržbu podlahy nebo za výměnu nekvalitních, hnilobou dříve napadených prken.

Upozorňujeme také na kvalitu některých dřevin, např. Sibiřský modřín, který praská klidně i po celých délkách jednotlivých prken.

Užitné vlastnosti dřevěných terasových prken a WPC profilů

Dřevěná terasová prkna pěkně vypadají a nezaměnitelně voní, jenže jejich přírodní původ často přináší i některé problémy. Kromě snížené životnosti a možnosti napadení různými škůdci, o čemž jsme se už bavili, jsou hlavním nedostatkem prakticky neexistující protiskluzové vlastnosti. Když prkno navlhne, nebo namrzne, tak hrozně klouže a je to o zlomení nohy. To může být velký problém, hlavně když máte malé děti, nebo naopak starší rodiče, kteří už mají problémy s chůzí.

Také je třeba říci, že dřevo vlivem povětrnostních podmínek mění svůj tvar. Ve vlhku se rozpíná, v suchu zase smrskává a v extrémním suchu dokonce praská. Prakticky neustále pak dochází k drolení dřeva a k trvalému ochození.

K opotřebovávání podlahy hojně přispívá už způsob její instalace. Dřevěná prkna se k podkladu přichytávají samořeznými šrouby, které prkna narušují po celé jejich šířce. Svrchu je pak vidět hlavička šroubu, kolem níž dochází k třepení dřeva. Na druhou stranu WPC profily jsou už vybaveny speciálními drážkami pro instalaci, které dřevo přichytí a drží přesně v požadovaném místě. Díky tomu mezi prkny vznikají pravidelné mezery a vzhled nikdy nezkazí vykukující šrouby.

Co dřevu nelze upřít jsou jeho schopnosti odolávat teplotám. V létě dřevo nepálí a v zimě zase nestudí, to se však dá tvrdit i o WPC profilech.

Dřevoplastové terasové profily jsou už z výroby opatřeny dvěma druhy speciálních drážek. První drážky se starají o rychlý odvod vody, takže podlaha rychle vyschne i po velké průtrži mračen. Další drážky pak mají za úkol zabránit uklouznutí. Chůze po WPC profilech je díky tomu bezpečná i v dešti či v lehčím náledí.

Nespornou výhodou WPC teras je také jejich barevná a rozměrová stálost. Ať je teplo nebo zima, ať je vlhko nebo sucho, ať svítí sluníčko, nebo se kaboní, WPC profily zůstávají vždy stejné co do velikosti, tvaru i barvy. A to platí po dlouhé roky, ba dokonce po desítky let.

Vzhled terasových prken a WPC profilů

Až donedávna platilo, že dřevo terasám propůjčuje naprosto jedinečný vzhled. Jenže technologie výroby WPC podlah v posledních letech natolik pokročila, že dřevěné terasy jsou od teras z WPC prken prakticky k nerozeznání.

Je sice pravda, že odborník dřevěnou podlahu stále pozná na první pohled. To je ale zapříčiněno různými nedokonalostmi dřeva, jako je prohýbání a praskání, vytékání smůly, zešednutí nebo jiné rozměry použitých prken, tedy vlastnostmi, které lidé schválně nevyhledávají.

Dřevoplastové podlahy žádnými nedokonalostmi netrpí. Naprosto věrný vzhled dřeva (kdy jednotlivá prkna mají dokonce i plastické dýhy a suky, které jsou i na dotek k nerozeznání od klasických dřevěných prken), doplňuje dokonalá barva a naprosto stejné rozměry prken. Vaše terasa si tak zachovává přírodní vzhled, zároveň však působí ultra moderně a stále v TOP formě.

Rozdíl mezi dřevěnými prkny a WPC profily

Jak jste tedy už dávno pochopili, mezi dřevenými terasovými prkny a WPC profily jsou veliké rozdíly. Pojďme si to shrnout:

Výhody dřeva

  • nižší cena nejlevnějších dřevin
  • snadnější montáž (dřevo je měkčí než dřevoplast)

 

Nevýhody dřeva

  • nižší trvanlivost
  • pravidelná údržba
  • náklady za údržbu (oleje, čištění..)
  • změna barevnosti

 

 

Výhody WPC profilů

  • celková úspora nákladů, času a starostí
  • extrémní životnost materiálu
  • dokonalý vizuální efekt
  • bezpečný, protiskluzový, ponožky netrhající povrch
  • netrpí žádnými povrchovými změnami
  • odolává dřevokaznému hmyzu, houbám či jiné havěti
  • ekologicky a zdravotně nezávadný
  • snadná montáž
  • nižší hmotnost v porovnání s kvalitními exotickými dřevinami
  • stálobarevnost
  • nehořlavost

 

Nevýhody WPC profilů

  • vyšší pořizovací cena v porovnání s nejlevnějšími nekvalitními dřevinami
  • oproti dřevěným terasám složitější montáž (z důvodu tvrdosti)

 

Co si vybrat?

Otázka na konec tedy zní, zdali je na terasu lepší použít dřevěná prkna nebo WPC profily. Odpověď je jednoduchá. Pokud nepatříte mezi vášnivé kutily se slabostí pro práci se dřevem a s velkou spoustou volného času, terasy z dřevěných prken byste radši měli pustit z hlavy.

O dřevo se musíte pravidelně starat, přesto vám nikdo nezaručí, že za pár let neshnije a nebude potřebovat vyměnit. A to ani pokud zvolíte kvalitnější dřevo, které se svou cenou vyrovná ceně WPC profilů.

Prkna z dřevoplastu jsou dražší na pořízení, ale náklady se vám časem vrátí. Terasy s WPC prkny navíc disponují perfektními užitnými vlastnostmi, které byste u dřeva jen těžko hledali. Jsou protiskluzové, odolné vůči všem povětrnostním vlivům i mechanickému namáhání a také proto na ně máte záruku až 25 let.

A nakonec, pro dřevěné podlahy už dávno nemluví ani jedinečný vzhled a ekologie. WPC profily vypadají jako dřevo, jenom mají dokonalý tvar a jsou prosty dalších nedostatků, jako je praskání. A když je přestanete potřebovat (což se nestane), tak je prostě dáte k dalšímu zpracování.

Pořád nevíte, jaké řešení je pro vás to správné? Tak se nás zeptejte.

Tip: Jakou podlahu na terasu?