Návod na čištění a údržbu PVC

V naší společnosti jsme si k čištění a údržbě PVC oblíbili přípravky RZ. Tyto přípravky mají skvělé výsledky a přitom nejsou drahé.

Návod na údržbu PVC po pokládce

Nově položené PVC nejprve musíte důkladně očistit od nečistot, které vznikly ve výrobě nebo při samotné pokládce podlahy. Pro tyto účely se používá čistící přípravek RZ 182 Bauschlussreineger. Přípravek namícháte v poměru uvedeném na obalu a důkladně čistíte houbičkou nebo mopem, dokud nedojde k odstranění nečistot.

Pozor! Na čištění PVC není potřeba vyvíjet velkou sílu. Jestliže je znečištění větší, použijte účinnější čisticí prostředek RZ 181 Elastic Wischpflege nebo RZ 150 Grundreiniger, který si poradí i s extrémním znečištěním.

Tip: Nové PVC ve vašem domě nebo bytě by měla ošetřit společnost, která pokládku uskutečnila (tedy například my).

Návod na první ošetření PVC

PVC je potřeba chránit od prvního okamžiku. Po prvním důkladném vyčištění PVC (viz. předchozí bod) by proto mělo následovat napuštění materiálu výrobkem RZ 161 Elastic Siege (lesk) nebo RZ 162 Elastic Siegel (polomat).

Ve vysoce namáhaných prostorách doporučujeme na PVC nanést ještě dvousložkový ochranný lak RZ 170 Turbo Protect Zero nebo RZ 171 Turbo Protect Plus.

Prostředky RZ 161/162 Elastic Siege a RZ 170/171 Turbo Protect lze nanášet až po důkladném vyčištění podlahy.

Návod na běžnou údržbu PVC

Čištění PVC se provádí v závislosti na stupni jeho znečištění buď denně, nebo alespoň několikrát za týden. Než přejdete k samotnému čištění, odstraňte prach a další volné nečistoty koštětem nebo vysavačem. Poté PVC vytřete mopem namočeným ve směsi vody a čisticího prostředku. K tomuto účelu doporučujeme čisticí prostředek RZ 181 Elastic Wischpflege nebo mýdlový čisticí prostředek RZ 180 Bodenpflege.

Návod na odstranění skvrn z PVC

Jestliže PVC budete ošetřovat správným způsobem, bez problémů z něj dostanete skvrny od podrážek a barev, mastnoty, lepidel a nalepených žvýkaček. Pro odstranění všech těchto skvrn si vystačíte s jediným čisticím prostředkem – RZ 190 Boden Fleckenlöser.

Tip: Jakýkoliv nový čisticí prostředek byste vždy měli nejprve vyzkoušet na nějakém odlehlém místě a ujistit se tak, že nedojde ke ztrátě barvy či k jiné nežádoucí reakci.

Návod na pravidelné intenzivní čištění a ošetřování PVC

Vedle čištění na denní bázi byste PVC měli (v závislosti na stupni znečištění) jednou za čas vyčistit také hloubkově. Tím se zbavíte zažraných nečistot i starých vrstev ochranných prostředků, které pomalu a nepozorovaně začnou kazit vzhled PVC. K hloubkovému čištění se skvěle hodí výrobek RZ 150 Grundreiniger.

Hloubkové čištění odstraňuje všechny nečistoty, proto je po něm nutné PVC opět napustit ochrannými prostředky tak, jak jsme uvedli v návodu na první ošetření PVC.

Frekvence intenzivního čištění a ošetření PVC závisí na stupni znečištění. Obecně však doporučujeme provést ho 1× do roka.

Návod na retušování škrábanců

Vyskytnou-li se na vašem PVC drobné škrábance, můžete je zacelit dvousložkovým prostředkem RZ 173 Refresher. Tento prostředek se skvěle hodí i pro PVC ošetřené prostředky RZ 170/171 nebo PVC s povrchovou vrstvou PU/PUR.