Návod na čištění a údržbu laminátových a korkových podlah

Laminátové a korkové podlahy jsou vyráběny z přírodních materiálů. Jako takové vyžadují speciální přístup k čištění i k pravidelné údržbě. Jestliže nebudete dodržovat zásady správného čištění/údržby, můžete podlahy poškodit a přijít o záruku.

Návod na údržbu laminátových a korkových podlah po pokládce

Po první pokládce musíte laminátové a korkové podlahy zbavit nečistot z výroby a samotné pokládky. K tomuto účelu doporučujeme použít přípravek RZ 182 Bauschlussreiniger nebo RZ 351 ParkettGrundreiniger, případně RZ 382 LaminatWischpflege.

Návod na běžnou údržbu laminátových a korkových podlah

Běžnou údržbu laminátových a korkových podlah byste měli provádět v závislosti na stupni zašpinění denně nebo několikrát za týden. Pravidelné čištění laminátových a korkových podlah k tomu určenými čisticími přípravky příznivě působí na kvalitu podlahy a její životnost.

Laminátové podlahy jako třeba parkety jsou vyráběné ze dřeva, které jak známo vsakuje vodu. Při čištění je tedy důležité, abyste podlahy zbytečně moc nenamáčeli. Největší nebezpečí představují kaluže vody, které na podlaze zůstávají až do „vyschnutí“.

V naší společnosti používáme na denní údržbu laminátových a korkových podlah přípravek RZ 382 LaminatWischpflege. Na pravidelné běžné čištění se hodí také speciální přípravek RZ 381 ParkettWischpflege.

Návod na odstraňování skvrn z laminátových a korkových podlah

Stopy od podrážek, skvrny od žvýkaček, mastné skvrny a další skvrny z laminátové či korkové podlahy obvykle dostanete běžným čištěním. Jestliže dojde k silnějšímu zašpinění, kde běžný přípravek nestačí (šmouhy od fix, lepidel, laku atd.), vezměte si na pomoc odstraňovač nečistot RZ 190 BodenFleckenlöser.

Návod na první ošetření laminátové či korkové podlahy

První ošetření přispívá k vyšší odolnosti podlahy vůči mechanickému zatížení a závažnějšímu znečištění. Před prvním ošetřením podlahy důkladně očistěte. Na podlahy naneste tenkou vrstvu přípravku RZ 360 ParkettPflegeSiegelglänzed (lesk) nebo RZ 361 ParkettPflegeseidenmatt (polomat). Nechte zaschnout.

Nejlepšího výsledku dosáhnete s mopem z velmi tenkých vláken RZ Feinfasermopp.

Tip: První ošetření laminátové podlahy obvykle provádí společnost, která se starala o její pokládku.

Návod na dodatečnou ochranu laminátových a korkových podlah

Jestliže máte domalaminátové nebo korkové podlahya chtěli byste zlepšit jejich vzhled a životnost, měli byste je přibližně 1× ročně ošetřit do ‚‚hloubky‘‘. Postup je následující:

Nejprve za pomoci čisticího stroje RZ Bodenprofi (nebo mopu) a čisticího prostředku RZ 351 ParkettGrundreineger zbavte podlahu všech nečistot a starých vrstev ochranných prostředků.

Na vyčištěnou podlahu v tenké vrstvě naneste speciální přípravek RZ 360 ParkettPflegeSiegelglänzed (lesk) nebo RZ 361 ParkettPflegeseidenmatt (polomat). Vznikne ochranný film, který podlahu chrání před mechanickým zatížením a silnějším znečištěním.

Pozor! Dodatečná ochrana prostředky RZ 360 ParkettPflegeSiegelglänzed a RZ 361 ParkettPflegeseidenmatt není určení pro laminátové podlahy! Jestliže budete chtít ošetřit podlahoviny s vytvrzenými UV laky, nejprve účinek čisticích prostředků vyzkoušejte na malé ploše někde v rohu místnosti.

Návod na retušování škrábanců

Lehké škrábance můžete vyretušovat prostředkem RZ 173 Refresher. Tento prostředek je určený na dřevěné podlahy povrchově opatřené 2K olejem, na vinylové podlahy opatřené ochrannou vrstvou z výroby nebo na podlahy dodatečně ošetřené ochranným lakem RZ Turbo Protect.

Pozor! Prostředek RZ 173 Refresher nelze použít na lakované parkety a dřevěné podlahy!