Jaký je rozdíl mezi PVC a vinylovou podlahou?

Ptáte se, jaký je rozdíl mezi PVC a vinylovou podlahou? Odpověď vás nejspíš šokuje: Téměř žádný.

Na začátku všeho bylo klasické PVC. Jednalo se o PVC podlahy, distribuované obvykle v rolích o šíři 1,5 až 5 metrů. S těmito podlahami se setkáváme i dnes – PVC podlahy bývají položeny například na chodbách státních institucí, v obchodních domech nebo bytech.

Postupem času se ale PVC začalo vyrábět v dílcích obdélníkového a čtvercového tvaru, přičemž začala být používána trošku jiná výrobní technologie. Aby výrobci tento druh PVC odlišili, začali ho nazývat vinylová podlaha.

Co se týče materiálu, je tedy vinylová podlaha úplně to samé, co klasické PVC (poly-vinyl-chlorid). Jedná se o výrobek ze syntetického materiálu vyráběný podobným způsobem. Některé vinylové podlahy dokonce vznikají nařezáváním dílců z klasické PVC role. Rozdíl je jenom ve formě, v jaké se k vám vaše PVC/vinylová podlaha dostane (dílce/role).

Název „vinylová podlaha“ je tak v podstatě marketingový tah. Výrobci se snažili zvýraznit nový produkt, neboť název „PVC ve čtvercích“ by nikoho ze židle nezvedl. V podstatě se jedná o staronový druh podlahy, kterému se dostalo moderního pojetí.

I z našich zkušeností vyplývá, že vinylová podlaha lidi táhne více. Většina lidí má PVC spojeno s prvními syntetickými podlahami, které nebyly tak kvalitní (tzn. že se hojně odlupovaly a tvořily tzv. „uši“). V současné době je však PVC již na docela jiné úrovni – do směsi se přidávají skleněná vlákna, díky nimž se lino nekroutí a nesmrskává a jako nové vypadá spoustu let.

Mezi PVC podlahami a vinylovými podlahami byste se proto měli rozhodovat především z hlediska dezénu a určení.