Jakou podlahu pro psa nebo kočku?

Pro harmonické soužití s vašimi domácími mazlíčky je správný výběr podlahy naprosto kritický. Psy, kočky a další zvířátka, která mají volný přístup do vašeho domu nebo bytu, se totiž přímo podílejí na znečištění a ochození podlahy. A jelikož mají drápky a padají jim chlupy, je namáhání podlahy velmi intenzivní. Čím byste se při výběru podlahy pro domácí mazlíčky měli řídit? A jaké vlastně máte možnosti? Dáme vám všechny potřebné odpovědi.

Na co se připravit?

Majitelé psů a koček se jistě shodnou na tom, že největší problém představují drápky, jimiž psy a kočky na podlaze dělají rýhy. Přitom platí, že čím většího a aktivnějšího mazlíčka máte, tím více podlaha trpí. Tak například starý Jorkšírský teriér, který z gauče nesleze, co je den dlouhý, určitě nenadělá tolik neplechy jako Jack Russel teriér, který celý den běhá a skáče a demoluje vše kolem sebe (nejen podlahu). Ani nemluvě o 70kilové Německé doze, nebo dokonce kočce, která se ráda protahuje a zasekává přitom drápky do podlahy před sebe, nebo třeba 10× denně skočí z parapetu na zem.

Dalším problémem, hlavně v případě zvířecích miminek, jsou loužičky. Pokud je nestihnete včas a správně vyčistit, mohou po nich zůstat barevné skvrny, v případě dřevěné nebo laminátové podlahy dokonce i výduti.

Posledním palčivým problémem je znečištění na denní bázi. Psy, kočky ani další domácí mazlíčci se nepřezouvají a ani si nemyjí nohy (pokud se o to nepostaráte sami). A i když je pravidelně vyčesáváte, pouštějí chlupy. Krátké chlupy nadělají ohromnou paseku na kobercích, protože se zapichují mezi jednotlivá vlákna a špatně se dostávají pryč. Klasické nečistoty, jako je hlína nebo prach, se potom týkají všech podlah bez výjimky, ačkoliv třeba na takových dřevěných podlahách se podepisují asi nejvíc. Do těchto podlah se totiž špína poměrně jednoduše zažere i v případě, že ji několikrát do roka správně ošetřujete.

Koberce – pozor na chlupy

Koberec se hodí pouze v případě, že doma máte velmi čistotné zvíře, které navíc moc nelíná. I v případě koberců z umělých vláken hrozí protečení tekutiny do podkladu. Do vláken se také jednoduše chytá špína, kterou dostanete ven pouze speciálním šamponem nebo mokrým luxem.

Vlákna některých koberců mohou být náchylná k potrhání drápky, ale to se dá obejít výběrem kvalitního zátěžového koberce. Takový koberec v pohodě přestojí i velmi nešetrné zacházení bez jakékoliv změny tvaru (pokud tedy doma nemáte kočku, která je zvyklá si o koberec pravidelně brousit drápky).

Asi největším problémem u koberce tak bývají chlupy a to především chlupy krátkosrstých plemen psů. Tyto chlupy se nedrží na povrchu koberců, ale zapichují se mezi vlákna koberců, odkud je nedostanete ani luxem. Člověk potom musí na kolena a chlupy postupně vytahat, což je taková nevděčná práce. Pes se totiž po koberci dvakrát, třikrát projde a můžete začít znovu.

Zapichování krátkých chlupů do struktury koberce lze částečně předejít koupí smyčkového koberce, nebo koberce s delším vlasem. Do takového koberce se chlupy tolik nezapichují, a nebo v něm alespoň nejsou tolik vidět. Úplného klidu ovšem ani v těchto případech nedojdete.

Na druhou stranu kobercům nelze upřít jednu velkou přednost. Vlákna koberce, ať už se jedná o střižený koberec, smyčkový koberec nebo luxusní huňatý koberec, tlumí nárazy drápků vašich domácích zvířátek o podlahu, takže je vlastně vůbec neslyšíte. Jestliže tedy vybíráte koberec pro psy a kočky a vaším hlavním požadavkem je utlumení kročejového zvuku, koberec je pro vás pravděpodobně nejlepší řešení.

Tip: Návod na čištění a údržbu koberce

Dřevěné podlahy – pěkné ale nepraktické

Dřevěné podlahy jsou velmi populární, pokud se však jedná o soužití se zvířaty, spíše je nedoporučujeme. Dřevěné podlahy jsou náchylnější k poškrábání drápky, ale i k běžnému znečištění. Dřevo je přírodní materiál, který je zvyklý pracovat. To znamená, že když je sucho, tak se smrskává a když je mokro, tak nasává okolní vlhkost. Asi si dovedete představit, co potom se dřevěnou podlahou může udělat taková loužičky, nebo mokré tlapky vašeho zvířátka.

Když do bytu vběhne pes se špinavými, mokrými tlapkami a vy si toho okamžitě nevšimnete, je dost možné, že budete nuceni ke hloubkovému čištění vaší podlahy, protože špína se do dřeva zažere. Ani to vám ovšem nemusí zajistit, že vaše podlaha bude v pohodě.

Riziko poškrábání dřevěné podlahy a zažrání špíny můžete snížit výběrem tvrdšího dřeva. Rovněž je dobré zaměřit se na olejované, nikoliv lakované podlahy. Olejované podlahy se totiž renovují mnohem snadněji než podlahy lakované, ačkoliv ty jsou zase odolnější vůči nasáknutí tekutiny. A nakonec bychom vám doporučovali zaměřit se na dřevo se strukturovaným povrchem (řezané, ručně škrábané, kartáčované nebo broušené), tedy s viditelnými letokruhy a suky, protože na něm drobné škrábance nejsou tolik vidět. Pro soužití se zvířaty vám ale dřevěné podlahy moc nedoporučujeme.

Tip: Návod na čištění a údržbu lakovaných dřevěných podlah

Tip: Návod na čištění a údržbu olejovaných dřevěných a korkových podlah

Laminátové podlahy – pro zvířátka nejsou moc pohodlné

Laminátové podlahy jsou v porovnání se dřevěnými podlahami o něco odolnější, hlavně proti poškrábání. Kvalitní laminátová podlaha je schopná odolávat i vyššímu namáhání drápky, ba dokonce i rýhám způsobeným ostrými předměty jako je nůž (doma nezkoušejte). I laminátové podlahy ovšem mohou navlhnout a pak se prohnout. Ani nemluvě o riziku protečení například loužiček až do podkladu podlahy, což může doprovázet nepříjemné zapáchání. Pak je třeba prkna i podklad vyměnit, což vyžaduje rozebrání velké části podlahy, navíc za asistence specializované firmy.

Laminátová podlaha se pro psy a kočky moc nehodí ani z dalšího, mnohem prozaičtějšího důvodu. Povrch této podlahy je hladký a zcela odolný proti vniknutí jakéhokoliv předmětu. Drápky zvířat tak cvakají po podlaze, což může být nepříjemné hlavně v noci, kdy spíte (o sousedech pod vámi ani nemluvě).

Pokud vám záleží i na pohodlí vašeho mazlíčka, měli byste si uvědomit, že zvířata se na dřevěných a laminátových podlahách nemají za co zapřít, takže podkluzují. Často se pak stává, že při běhu nestačí zabrzdit například před dveřmi a uhodí se do nich. A nabalují se na to i problémy se zády, která zvířata mohou mít v případě, že mají drápky o něco delší – podlaha tlačí drápky i s tlapkami vzhůru do nepřirozené polohy, což vede ke špatnému držení těla zvířete. Může se to zdát jako maličkost, ale léčit psa se zablokovanými zády je dost nepříjemné a hlavně nákladné.

Tip: Návod na čištění a údržbu laminátových a korkových podlah

Vinyl a PVC – budete je milovat vy i vaši mazlíčci

Z našeho pohledu nejlepší řešení při soužití se zvířaty jsou podlahy z PVC nebo vinylu (tvrzené neměkčené PVC). Vinylové podlahy mají naprosto ideální vlastnosti, ať už se jedná o vás, nebo o vaše mazlíčky. Povrch vinylové podlahy je zcela nepropustný, takže mu nevadí loužičky ani ťápoty od vody, ať je okamžitě setřete, nebo je na podlaze necháte několik dní.

Vinylové podlahy se také perfektně čistí. Chlupy můžete jednoduše vyluxovat, zatímco loužičky stačí otřít navlhčeným hadrem a saponátem. Hloubkové čištění jako v případě dřevěné podlahy obvykle není potřeba stejně jako pravidelná péče, bez níž se neobejdete pouze v případě vysoce namáhaných podlah (olejování či lakování se provádí cca 2× do roka). Vinylové podlahy vám proto ušetří peníze i čas.

Jelikož je vinyl vysoce elastický, dokáže se drápkům zvířete podvolit, aniž by došlo k jeho narušení (alespoň pokud doma nepořádáte psí dostihy). Díky tomu můžete zapomenout na škrábance a rýhy i na nepříjemné zvuky klapání. A pokud vám váš mazlíček není úplně lhostejný, jistě oceníte také fakt, že po vinylu se zvířátkům pohodlně chodí.

Tip: Jaký je rozdíl mezi PVC a vinylovou podlahou?

Tip: Návod na čištění a údržbu PVC a vinylových podlah