Adore Regent ™ Rigid – nová generace vinylových podlah s tuhým jádrem

Ať v dnešní době zavítáte do malého obchodu s koberci, nebo do velkého třípatrového obchodního domu, prodejci vám určitě nabídnou novou generaci vinylových podlah s tuhým jádrem. Jedná se o nejsilnější trend poslední doby.

Pokud si vinylovou podlahu s tuhým jádrem vyberete správně, přinese vám nevyčíslitelnou přidanou hodnotu – tyto podlahy jsou o několik levelů odolnější a nabízejí spoustu dalších nadstandardních vlastností (o tom se zmíníme později). Problém je, že stejně jako i na jiných trendových výrobcích své doby (například Apple Watch hodinky) se na vinylových podlahách nové generace s tuhým jádrem rozhodli některé společnosti přiživit. V současné době se proto na trhu nachází spousta nekvalitních imitací.

Smyslem tohoto článku je, vysvětlit vám, co jsou to vinylové podlahy nové generace s tuhým jádrem.

A v neposlední řadě vám poradit, na co byste si při koupi nové podlahy měli dávat pozor, abyste své peníze neutratili za nekvalitní napodobeniny.

 

Co jsou to vinylové podlahy nové generace s tuhým jádrem?

Podlahoviny s tuhým jádrem jsou nejnovějším druhem odolných podlahových krytin. První podlahoviny s tuhým jádrem spatřily světlo světa už v roce 2012. V roce 2017 pak byly uznány jako nová, samostatná kategorie vinylových podlah.

Z definice vyplývá, že podlahová krytina je odolný produkt s dostatečnou houževnatostí a tuhostí, která dokonale překrývá menší nerovnosti podkladu, a jejíž vrstvy na sobě pevně drží.

Definice vinylové podlahy nové generace by pak mohla znít jako „odolná pružná podlaha v modulárním formátu s pevným polymerovým jádrem, která dokáže překrýt i větší nerovnosti a odolat i mnohem většímu zatížení a namáhání než běžná podlaha“.

 

Jak se rozdělují vinylové podlahy nové generace s tuhým jádrem?

Vinylové podlahy nové generace s tuhým jádrem rozdělujeme podle konstrukce jádra na WPC, SPC a pevné jádro Adore Regent ™ Rigid. Všechny tyto tři konstrukce splňují standardy pro kategorii „pevné jádro“, avšak existují mezi nimi značné rozdíly v konstrukci a tudíž i v designu a výkonnosti (stejně, jako jsou rozdíly v rámci různých produktů a služeb).

Největší rozdíl mezi WPC, SPC a Adore Regent podlahami se nachází ve složení a ve způsobu zpracování jádra. Některé podstatné rozdíly však najdeme třeba i v podložkách, které výrobci používají.

 

Výroba

Výroba WPC a SPC podlah

WPC/SPC podlahy se vyrábí v postupných krocích. Nejdřív se vyrobí jádro, které se ochladí a naseká na části. Poté se ve stejných krocích vyrobí i vinylová vrstva, dekorační fólie a nášlapná vrstva, načež se všechny vrstvy slepí nebo slisují dohromady a vytvoří se profil zámku. Tyto podlahy proto nejsou jednotné, ale tvoří je několik heterogenních (různorodých) vrstev. A to je velký problém. Pokud je podlaha vystavena velkým teplotním rozdílům (lyžařské kabiny, sezónní obchody, ale také třeba verandy), dochází k roztažení nebo naopak smršťování krytiny. Kvůli tomu se podlaha může zvlnit, vyboulit, nebo se jednotlivé díly podlahy rozpojí. Další problém nastává například při mechanickém namáhání, kdy praskají zámky podlahy i celé lamely.

Výroba Adore Regent ™ podlah s tuhým jádrem Regent™ Rigid

Adore Regent ™ podlahy jsou tvořeny v jednom jediném kroku. Jakmile jádro podlahy opustí formovací stroj, na ještě horký, „živý“, produkt se nalisuje dekorační fólie a nášlapná vrstva a poté je vytvořen zámkový spoj. Přitom platí, že čím vyšší je hustota jádra, tím menší jsou její rozměrové změny.

Jádro Regent ™ Rigid podlah je tedy homogenní, bez vinylové vrstvy mezi jednotlivými vrstvami podlahy. Výsledkem tohoto procesu je nadprůměrná odolnost vůči vrypům a odlupování vrstev, kterou se WPC/SPC podlahy pochlubit nemůžou. 

 

Složení

Složení WPC a SPC podlah

Zatímco jádra WPC a SPC podlah jsou tvořena dřevěnou nebo vápencovou drtí, jádro Regent ™ Rigid nabízí vysoký obsah PVC, největší na celém trhu.

Vápencová, nebo v lepším případě dřevěná drť nedisponuje příliš velkou strukturální pevností. Vápenec je velmi křehký, takže i podlahovina z něj vyrobená je velmi křehká. Zámky proto nemají dostatečnou pevnost, aby přenášely nerovnosti, a tak hojně praskají. Praskají i celé lamely.

Podlahoviny z dřevěných a vápencových drtí nejsou ani voděodolné. Také proto jednotlivé vrstvy WPC a SPC podlah nedrží pohromadě a odlepují se.

Jádra z WPC a SPC podlah jsou navíc nadýchaná vzduchem. Tato „vzdušnost“ zvyšuje tloušťku produktu s menší hustotou suroviny. Pro výrobce je to velmi výhodné, protože se mu tím snižují náklady. Zaplatí za to zákazník, protože ztráta hustoty znamená také významnou ztrátu pevnosti a odolnosti produktu a potažmo i zkrácení jeho životnosti.

Složení Adore Regent ™ podlah s tuhým jádrem Regent™ Rigid

Adore Regent ™ podlahy mají mnohem vyšší koncentraci PVC v jádru podlahy (Regent Rigid) a ani se nemísí s chemickými změkčovadly. Výsledkem je pevnější a rozměrově stabilnější podlaha se silnými zámky. Při porovnání hmotnosti a pevnosti WPC/SPC podlah a Regent ™ Rigid podlah rozdíl bije do očí. Regent ™ Rigid podlahy jsou až dvakrát těžší, rozdíl v odolnosti těchto podlah pak ani nejde vyčíslit.

Vyšší hustota podlah s tuhým jádrem Adore Regent™ Rigid umožňuje opominout při instalaci drobné nerovnosti podkladu. To sice slibují i konkurenční podlahy, ale pozor na více než poloviční pevnost zámků. Adore Regent ™ podlahy vyžadují také méně dilatací (přechodů), krátkou až žádnou aklimatizaci a samotná instalace podlahy zabere menší čas, což vám žádná z konkurenčních podlah již nabídnout nemůže (i když to výrobci bohužel slibují).

Do jádra Adore Regent ™ Rigid je navíc přidáváno malé procento bambusové moučky, která zvyšuje pružnost podlahy. Podlaha je tudíž pevnější a jádro tolik nepraská, ani pokud je položeno na velké nerovnosti a visí prakticky ve vzduchu.

 

Podložka

Většina produktů podlahových krytin s tuhým jádrem se prodává s integrovanou podložkou, která umožňuje pohodlně měkkou chůzi a v ideálním případě také tlumí hluk.

Podložka WPC a SPC podlah

WPC a SPC podlahy se většinou vyrábějí s korkovou podložkou nebo s podložkou z recyklovaných materiálů.

Korek není voděodolný ani rozměrově stabilní, takže jeho použití snižuje voděodolnost podlahy a stálost celého produktu. Ve vlhku nabobtná a není odolný plísním a houbám. Korková podložka je navíc velký izolant, takže se nehodí pro podlahové vytápění.

Podložky z recyklovaných materiálů nejsou odolné, takže se časem sešlapou. Recyklované materiály ani komfortní, minimálně v tom smyslu, že nedokážou tlumit kročejový hluk. V neposlední řadě je třeba zmínit vysoké emise recyklovaných podlah a také skutečnost, že podložky se k podlaze připevňují lepidly, která nejsou ekologická a v některých případech dokonce mohou škodit vašemu zdraví.

Podložka podlah nové generace s tuhým jádrem Regent™ Rigid

Vinylová podlaha s tuhým jádrem Regent ™ Rigid se vyrábí s podložkou IXPE, která byla speciálně vyvinuta právě pro tento produkt.

Podložka je tvořená mikro uzavřenými buňkami, které výborně tlumí kročejový hluk (24 dB) a umožňují komfortnější chůzi po celou životnost podlahy.

Podložka IXPE (stejně jako nášlapná vrstva) obsahuje stříbrné částice, díky nimž je antibakteriální, to znamená, že se na ní netvoří plísně ani houby.

Podložka IXPE je také voděodolná a vhodná pro instalaci na teplovodní i elektrické podlahové topení, ba dokonce i na lokální rohože díky mizivému tepelnému odporu.

Dá se tedy říci, že stálost a voděodolnost poskytují celé Adore Regent ™ podlahy, nikoliv její vybrané části. 

 

Jak rozeznat Adore Regent ™ podlahy od napodobeniny?

Napodobeniny jediného originálního Rigidu mají menší hustotu, při potěžkání jsou proto mnohem, mnohem lehčí.

Z menší hustoty napodobenin pak plynou také další, poměrně jednoduše zjistitelné problémy. Zámek podlahy se v některých případech poměrně jednoduše zlomí – stačí za něj vzít a zkusit ho ohnout. A nebo vezměte celou lamelu a jednoduše ji přehněte na půl. Křup… nepodařilo se a praskla? Divné, že? Na to, aby lamela ohybem praskla, stačí vyvinout sílu cca 30 kg. Při instalaci na nerovný povrch se však ve stejném místě může vyskytnout daleko větší tlak.

Zámek vinylové podlahy Adore Regent ™ vydrží mnohem vyšší namáhání než zámek jejích napodobenin.

Při odhalení napodobeniny vám může pomoci i čich – každý nos pozná, že je něco špatně. Dovedete si představit, že takový zápach budete mít stabilně doma?

A v neposlední řadě nám o původu (a tudíž i o kvalitě) vinylové podlahy s tuhým jádrem hodně napoví podložka. Ty nejkvalitnější podlahy s tuhým jádrem Regent ™ Rigid mají speciálně vyvinutou IXPE podložku, jejíž povrch je členitý. Na první pohled rozpoznatelný. Napodobenina má buďto jednolitou podložku z recyklátů, v některých případech i barvenou, a nebo podložku korkovou.

 

Detail IXPE podložky originální Adore Regent ™ vinylové podlahy s tuhým jádrem Rigid.

 

Shrnutí

Spousta výrobců tvrdí, že vám prodává Rigid, ale není to pravda. Adore Regent ™ Rigid je jediný patentovaný Rigid na světě. Jedná se o poctivý produkt, který vám beze změn vydrží desítky let.

Ceny podlah s originálním Regent ™ Rigid jádrem a ceny napodobenin jsou přitom prakticky stejné, často i nižší. Při nákupu napodobeniny ušetříte v nejlepším případě pár tisíc korun, v konečném důsledku však neušetříte nikdy nic. Naopak. Kvalita skutečného Rigidu se vám vrátí v mnoha unikátních vlastnostech i v doživotní záruce! Spousta kopií je také prodávána s doživotní zárukou, buďto je ale omezená, nebo není známý výrobce. Nenechte se proto podvádět, vždycky pro sebe chtějte to nejlepší možné!