Jakou podlahu na terasu?

Chystáte se na výstavbu nebo renovaci terasy a nevíte, jakou vybrat podlahu? Existuje hned několik možností, které se od sebe podstatně liší. Proto jsme pro vás připravili průvodce terasovými podlahami. V něm vám poradíme, jaká podlaha je pro vás a vaši terasu nejvhodnější z hlediska vašich preferencí.

Správná terasa by měla tvořit přirozený přechod mezi obytnými prostory vašeho domu nebo bytu a zahradou. Na terasy se proto standardně využívají přírodní materiály jako je kámen nebo dřevo, případně syntetické podlahoviny, které tyto materiály vzhledem připomínají.

Kamenné podlahy

Kamenné podlahy se hodí na terasy využívané především v teplejším období. Kámen je totiž přirozeně studený, takže snižuje teplotu okolního prostředí, alespoň dokud ho slunce hodně nerozpálí. Potom má zcela opačný efekt.

Hlavním problémem kamenné podlahy je vlhko a mráz. Pokud kamenná podlaha na terase zmokne nebo dokonce namrzne, začne být kluzká. K větší bezpečnosti pak nepomůže ani speciální položení kamene či povrchová úprava. A stejné je to i s údržbou. Z kamení se kvůli členitosti špatně dostává špína.

Jedinou výjimku tvoří kamenné koberce, které se vyrábí z přírodních kamínků a pojiva v podobě pryskyřice nebo plyuretanu. Kamenné koberce vypadají stejně přirozeně jako kámen, v porovnání s tímto materiálem jsou ale mnohem levnější a také praktičtější. Kamenné koberce netrpí na teplotní výkyvy, takže vás v zimě nebudou studit a v létě pálit. Kromě toho se dobře čistí a díky členitosti kamínků mají i přirozené protiskluzové vlastnosti.

Dřevěné podlahy

Pokud pro svou terasu zvolíte dřevěnou podlahu, propůjčíte jí zcela jedinečný vzhled. Dřevo v plném rozsahu, tedy s jeho typickou vůní a nedokonalostmi nelze nahradit žádným jiným běžně dostupným materiálem. Hlavní problém je, že dřevo je hodně choulostivé a v dobré kondici vydrží řádově méně, než všechny ostatní terasové podlahy. Přitom je třeba počítat s mnohem vyššími pořizovacími náklady.

S vidinou dřevěné podlahy by se terasa měla už stavět. Dřevěné podlahy se vlivem povětrnostních podmínek rozpínají a kroutí, nehledě na možné napadení škůdci, houbami nebo plísní. Dřevěná podlaha proto nesmí být položena blízko k zemi a její jednotlivé příčky musí být od sebe odsazeny, aby podlaha mohla pořádně dýchat.

Společně s volbou dřeva se zavazujete také ke složitější a časově náročnější údržbě, alespoň pokud chcete krásný vzhled dřeva chvíli udržet. Dřevěné podlahy se musí pravidelně, alespoň 2× ročně (na jaře a na podzim) olejovat či lakovat. Pravdou však je, že i při sebelepší údržbě se nevyhnete tomu, že dřevo pomalu zešedne a ztratí svůj lesk.

Jestliže na terase chcete chodit bosi, měli byste počítat také s praskáním dřeva, po kterém vznikají třísky. Poměrně velkým problémem je také pryskyřice, která ze dřeva může vytékat ještě několik let poté, co se z něj stane podlaha. Tomu lze částečně předejít nákupem tvrdšího exotického dřeva.

Trošku lepších výsledků dosahují dřevěné terasové profily, které jsou pravidelné a opracované tak, že mají protiskluzové a odtokové drážky. I v tomto případě se však jedná o dřevo v jeho čiré podobě, tále se však bavíme o dřevě v jeho čiré podobě, takže 100% výsledek nikdy není zaručen.

WPC terasová prkna

WPC terasová prkna patří mezi největší trendy poslední doby. Důvod je docela prostý. Jedná se o perfektní kompromis mezi přírodním a praktickým řešením.

WPC terasová prkna se vyrábějí ze směsi dřeva, plastů a pojivových pryskyřic, díky čemuž vypadají jako skutečná prkna, pouze s modernějším vzhledem. Už z výroby jsou opatřeny protiskluzovými a odtokovými drážkami, které přispívají k bezpečnosti a snazšímu čištění.

Zdaleka největší výhodou WPC terasových prken je schopnost odolávat všem přírodním vlivům. Pokud pro svou podlahu na terasu zvolíte WPC profily, nemusíte se bát změny tvaru a barvy, ani napadení škůdci, či plísněmi a houbami. WPC terasové profily budou i po letech působení vlhka, mrazu či sluníčka stále takové, jaké jste si je koupili.

Tip: Proč jsou WPC profily (dřevoplastová terasová prkna) lepší řešení než dřevo?